Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir?

Banka Borcu Zaman Aşımı Süresi Nedir?

İcra müdürlükleri ile en çok ilgili olanların banka borçluları oldukları biliniyor. Bankalardan çeşitli şekillerde kredi ya da kredi kartı alan kişilerin, borçlanmaları halinde bu borçların belirli bir süre içerisinde ödenmesi gerekiyor. Ancak, bazı durumlarda borçların ödemeleri aksayıp gecikebiliyor. Bu durumda, özel ya da devlet bankaları tarafından belirli bir süre beklenerek icra takibi işlemlerine başlanabiliyor. Bazı durumlarda, banka alacaklılarına yönelik herhangi bir işlem tesisi yapılmadığında 10 yıl sonra ilgili borçların zaman aşımı nedeniyle düştüğü de görülüyor.

Banka Borçlarında Zaman Aşımı

Bankalarda kullanılan kredi kartı, kredi ya da ek hesap gibi tüm parasal işlemlerdeki ödemeler süresinde gerçekleşmediğinde, Bankacılık Kanunu gereği hesap sahipleri yasal takibe alınırlar. Bu süreç, borcun belirli miktarda ödenmemesinden yaklaşık olarak 4-5 ay sonra avukata intikal eder ve icra dosyası açılmış olur. Daha sonra kişiye gerekli bilgilendirmeler yapılarak ödeme emri yollanır ve yedi gün içerisinde mevcut borcun ödenmesi istenir. Banka borçlarındaki 10 yıllık zaman aşımı süresi de, ödeme emri gönderildiği anda başlar.

Varlık Yönetimindeki Borçlarda Zaman Aşımı

Bilançoları düzeltmek için tahsilatlarda zorlanan bankalar, borçları varlık yönetimlerine devrederek alacak tahsisi yaparlar. Bu durumun, alacaklılar için bir avantaj olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira bankalar borçlara yönelik herhangi bir indirim yapmaz iken, varlık yönetimlerinin bu konuda daha esnek oldukları söylenebilir. Varlık yönetimlerinin, bankaların aksine icra dosyalarını her yıl yenilemedikleri biliniyor. Bunun nedeni, dosya masraflarından tasarruftur.

Zaman Aşımında İtiraz Süreci

Banka alacaklısına iletilen borçlardan zaman aşımına düşüldüğüne kanaat getirildiğinde, ödeme emrinin tebliğinden itibaren 5 iş günü içerisinde tüm borçlara itiraz edilebiliyor. Bu durumda itirazların bizzat bulunulan yerdeki İcra Müdürlüklerine yapılması gerekiyor.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın