Bitcoin Neden Değer Kaybediyor?

Bitcoin Neden Değer Kaybediyor?

Bitcoin Neden Değer Kaybediyor?

Bitcoin değer kaybediyor. Bitcoin değer kaybı geçtiğimiz Çarşamba gününde ciddi seviyeye ulaştı. Bununla birlikte Altcoinler’deki düşüş daha da yıkıcıydı. Dakikalar içinde bitcoini 5,700 dolar seviyesine düşüren sebeplerden biri genel olumsuz hava ve BTC üzerindeki baskı olsa da, bazı son dakika faktörleri var ki belki de bu yıkımda en çok onların payı var.

Bitcoin Cash’i Çevreleyen Kaos

Bir süredir Bitcoin Cash ağı kendini %51’den gelebilecek muhtemel atağa karşı hazırlıyordu. Devralınma riskine karşı hazırlık yaparken piyasa bu duruma olumsuz tepki vermeye başlamıştı bile. Madencilerden gelebilecek saldırılar aslında dijital varlıkların güvenilirliğini  ve insan faktöründen bağımsız işlediği öne sürülen sistem inancını ciddi biçimde sarstı. Dolayısıyla Bitcoin Cash’deki bu belirsizlikler bitmain’in genişletilmesiyle birlikte ortaya çıkan durum BTC fiyatlarında baskı yaptı.

Vazgeçen Madenciler

Bitcoin Madencilerinin durumu oldukça hassas bir dengeye dayanır. Öyle ki, BTC için 5,800 dolar mutlak minimum kabul edilir. Hatta bu rakamdayken dahi kar edemeyen madencilik işlemleri mevcutken, BTC’deki herhangi bir değer kaybı madenciler için hayatidir. Dolaysıyla zorluklarla karşı karşıya olduğunu düşünen madenciler operasyonların gevşetmeye başlarlar. İşletim masraflarını karşılayabilmeleri için satış yapmak madencilerin tek çıkar yolu olabilir.

Ticaret Partnerlerinin USDT’ye Geçmesi

En son verilere göre BTC/USDT paritesi tüm ticari işlemlerin %62’den çoğunu alıyor. Bu da BTC yerine daha istikrarlı para birimlerinin seçildiği anlamına gelmektedir. Son birkaç haftada USDT ticareti nispeten yavaşlayarak genel hacimlerin %44’üne sahip oldu. Ama Bitfinex’teki aktivite bir anda arttı. Hatta bu Bitfinex’te BTC’nin fiyatı 330 dolar daha yüksek olmasına rağmen gerçekleşti. Diğer yandan USDT yine Kraken’de 0.97 dolar seviyesinden işlem görerek dolar paritesinin altına düştü. Bu tür olaylar Bitcoin’in genel istikrarına olan inancı darma duman ederek korkuları daha da arttırdı.

Bitmex Spekülasyonu

Bitmex, fiyat ve hacimlerin genel BTC istatistiklerinden hariç tutulduğu bir takas yönetimidir ve bununla ticaret yapmak oldukça riskli ve spekülatiftir. Türev faaliyetlere bağlı olarak Bitmex fiyatları 6,088 dolara kadar düştü. Bu hala BTC değerinin düşeceği hissini vererek spekülasyonların diğer piyasalara da sıçramasına neden olduğunu gösteriyor.

Tabanın Beklentisinin Düşük Olması

İnsanlar BTC’deki hareketliliğin henüz sonlanmadığını, değer kaybının daha da artacağını düşünüyor. Bu düşüncelerin BTC üzerindeki baskıyı arttırıp 4,000 dolara kadar değer kaybettireceği öngörülüyor. Yıl sonu rallisinde bile herhangi bir ipucu olmaması beklentileri düşürüyor. Böyle giderse BTC geçen ayın durgun dönemlerindeki rakamların bile altına düşecek.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın