Enflasyonda Tasarruf Etme Yöntemleri

Enflasyonda Tasarruf Etme Yöntemleri

Enflasyonda Tasarruf Etme Yöntemleri

Evde tasarruf etme yöntemleri son zamanların en çok araştırılan konularından biridir. Bunun en büyük sebebi ise ülkemizde enflasyon oranlarının yükselişi. Çünkü enflasyonun yükselmesi aslında elimizdeki parayla eskisine göre daha az şey alabileceğimiz anlamına geliyor. Ekonomistler ise gelecek yıllar için büyük bir kriz uyarısında bulunduğundan, önünü göremeyen insanlar çareyi kemerleri sıkıp tasarruf etmekte buluyor. Bu sebeple hali hazırda uyguladığı tasarrufları yetersiz bulanlar için bir kaç küçük tüyo vermekte yarar var.

Düzenli Harcamalarınızdan Kurtulun

Düzenli harcamalardan kurtulmak tasarruf etmenin en sürdürülebilir yöntemidir. Çünkü tek sefere mahsus değil, sürekli olarak tasarruf etmiş olursunuz. Düzenli harcamalarınızdan kurtulmanın en iyi yolu aylık aboneliklerinizden çıkmaktır. İlk başta uzun zamandır alıştığınız bir konfor ortamından çıkmak zor gelebilir. Ancak emin olun ki zamanla alışacaksınız. Bunun için örneğin spor salonu üyeliklerinizden çıkmayı deneyebilirsiniz. Hepimiz biliyoruz ki en sağlıklı spor açık havada yapılan spordur. Hem de bedava! Açık havada spor keyfi size cazip gelmiyorsa evde yapmayı deneyin. Tek yapmanız gereken biraz yaratıcı olmak. Örneğin su şişelerinden dambıl yaparak işe koyulabilirsiniz.  Düzenli harcamalarınızdan kurtulmak için çıkmanız gereken bir diğer aylık üyeliğiniz ise Spotify Premium, Netflix, LinkedIn Premium gibi aslında ücretsiz alternatifleri kısa bir araştırmayla bulunabilecek dijital servisler. “Bunların aylık ücretleri zaten çok düşük, bununla mı tasarruf yapacağım?” diye düşünmeyin. Yıllık bazda baktığınızda aslında ne kadar kar ettiğinizi göreceksiniz. Kıstığınızda en çok tasarruf eddeceğiniz düzenli harcamanız ise sigara alışverişiniz. Sigara kullanan birçok kişiye sigarayı bırakırsa aslında ne kadar kar edeceği anlatılmıştır. Defalarca hesap yapılmıştır. Hala bırakmadıysanız işte şimdi tam zamanı. Ayrıca sigaranın uzun dönemde sağlığınıza vereceği zararı da engelleyerek, olası hastane masraflarının da önüne geçmiş olacaksınız. Dolayısıyla sigarayı bırakmak hem uzun vadede hem kısa vadede cebinize ferahlık verecektir. Diğer yandan her gün kullandığınız toplu taşımalara veda edebilir, bunun yerine konumunuz el verdiği ölçüde bisiklet kullanmaya başlayabilirsiniz. Dolayısıyla artık benzin fiyatlarına, otobüs, metrobüs gibi bilimum toplu taşıma aracının seferlerine gelen zamlar sizi artık ilgilendirmeyecek.

Özetlemek gerekirse, tasarruf etmenin en iyi, belki de en zor yolu pahalı alışkanlıklarınızı değiştirmek. Bu alışkanlıklarınızda yaptığınız küçük değişiklikler sayesinde eskiden ne kadar parayı boşuna harcadığınızı hatırlayacaksınız. Dahası elinizde kalan paranın miktarına siz bile şaşıracaksınız.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın