Finansal Fair Play Nedir?

Finansal Fair Play Nedir?

Finansal Fair Play Nedir?

Son yıllarda spor dünyasında sıkça karşımıza çıkan Finansal Fair Play kavramı, kulüplerin mali durumlarını iyileştirmeyi temele alan bir uygulamadır. ‘Finansal Fair Play nedir?‘ sorusunun yanıtını merak eden kişiler için öncelikle bu uygulamanın temel maddelerini belirtmek gerekir. Spor kulüplerinin gelirlerindeki fazla artış, aynı şekilde giderleri de yükseltmiştir. Bu gelir kalemlerinin verimli kullanılmaması ve bunun yanı sıra kötü yönetimlerin etkin hale gelmesi, kulüpleri mali açıdan zor duruma sokmuştur. Bu duruma sınırlama getirmek isteyen UEFA, bu uygulamayı yürürlüğe sokarak kulüplerin bilinçsiz harcamalarına büyük bir kısıtlama getirmiştir.

Finansal Fair Play Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Spor dünyasında Finansal Fair Play uygulaması ilk olarak 2010 yılında kabul edildi. Bu yıldan itibaren tüm futbol kulüplerine mali açıdan belirli sınırlamalar getirilmiştir. Bu tarihten itibaren kulüplerin UEFA organizasyonlarına katılabilmeleri için öncelikle diğer kulüplere ve futbolculara borçlarının olmaması gerekiyor. Söz konusu mali şartları yerine getiremeyen kulüpler, UEFA organizasyonlarından men edilmektedir.

Finansal Fair Play Kurallarına Uymayan Kulüplere Ne Olur?

UEFA tarafından belirlenen mali kriterlere uymayan tüm Avrupa kulüpleri, belirli yaptırımlara maruz kalacaktır. Bu yaptırımlar; uyarı, kınama, para cezası, puan düşürme ve UEFA gelirlerine alıkonulması şeklinde olabilir. Bunun yanı sıra Finansal Fair Play kurallarına uymayan kulüplere dönemsel olarak transfer yasağı da uygulanabiliyor. Bu anlamda kulüplerin en çok maruz kaldığı ceza ise, UEFA organizasyonlarından men edilmek olacaktır.

Finansal Fair Play’in Amaçları Nedir?

Futbolda uygulanan Finansal Fair Play kurallarının temel amacı, kulüpler arasındaki dengeyi sağlamaktır. Zira Avrupa futbolunda gelirlerini aşırı yükselten bazı kulüpler, özellikle dev transferler yaparak diğer kulüplerle arasına uçurum koymuştur. UEFA temel olarak bu uçurumu yok etmeyi hedeflemiş ve Finansal Fair Play kurallarını devreye sokmuştur. Bu uygulamanın temel amaçlarından birisi de kulüplerin mali durumlarını kontrol altında tutmak olacaktır. Zira belirli kulüplerdeki kötü ve bilinçsiz yönetimler, gereksiz harcamaların artmasına neden oluyor. Bu durum dünya ekonomi piyasası üzerinde de doğrudan etkili olduğu için, UEFA tarafından bu duruma belirli önlemler getirilmiştir.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın