Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Bankalara kredi için başvuru yaptığınızda bankalar bazı kriterlere göre size kredi verip vermeyeceğine karar verir. Birçok faktör kredi almanızı etkiler ancak en önemlisi kredi notudur. Kredi notu bankaların sizin hakkınızda referans sahibi olduğu bir sistemdir. Bu sistem sayesinde SMS ile kolayca kredi alıp alamayacağınız size söyleniyor. Bireysel kredi, kredi alma yoğunluğu, kredi kartı ödeme performansı gibi faktörlere bakarak kredi notu oluşturuluyor. Artık beyaz eşya alınırken bile kredi notunuza bakılıyor. Kredi notunuzu öğrenmek için ise findekse girip küçük bir ücret karşılığı T.C. kimlik numaranızla öğrenebilirsiniz.

Risk Raporu Nedir?

Konut, taşıt, mevduat hesabı gibi bilgilerin Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenli olarak rapor oluşturulması ile risk raporu meydana getirilir. Yani risk raporu sizin uzun vadede ne kadar sağlıklı geri ödeme yaptığınızı, bankayla ödeme konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamadığınız hakkında bilgi veren bir rapordur. Risk raporu sonucunda kredi notu oluşturulur. Risk raporunuz olmadan kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün olmayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Puanlandırılır?

Kredi notunuz bankadan bankaya değerlendirmesi değişir ancak findeks değerleri 0-1900 arasında verilir. 0 en düşük puandır ve belirsizliği ifade eder. Banka hakkınızda bir bilgiye sahip değildir ve size kredi çıkarmaz. Notunuz 1900 değerine ne kadar yakınsa o kadar hizmet alma şansınız artar. En riskli aralık 0-699 aralığıdır. Orta riskli olanlar ise 700-1099 aralığında olan kişilerdir. 1500 sonrası aralıklar yüksek ve çok yüksek olarak tanımlanır ve bunlara kredi çıkma olasılığı çok yüksektir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu verilirken sizin kredilerinizi zamanında ödeyip ödemediğinize, daha önce bankalardan uyarı alıp almadığınız gibi birçok faktöre bakarak oluşturulur. Oluşturulan kredi notunu da bankanın size kredi vermesini sağlar. Bu kredi notu %30 oranında bankaların kredi onayı vermesini en çok etkileyen faktördür. Mevcut olan borçlarınız %25 oranında etkiye sahiptir. Sürekli kredi almaya çalışmanız %20 etkilidir. Bunun sebebi bankanın sizi çaresiz gibi görmesidir. Zor durumda olduğunuzu düşünürse size kredi vermek istemeyecektir. Diğer faktörler ise % 10 oranında etkiler.

 

Benzer Haberler

One Thought to “Findeks Kredi Notu Öğrenme”

  1. LOAN OFFICE

    Acil durum kredisine mi ihtiyacınız var? eğer evet ise, lütfen bu e-postayı arayın: finance_institute2015@outlook.com
    % 3 faiz oranıyla kredi veriyoruz, şimdi e-posta adresimize ulaşın

Bir Cevap Yazın