Kredi Borcum Yüzünden Hapse Girer Miyim?

Kredi Borcum Yüzünden Hapse Girer miyim?

Kredi Borcum Yüzünden Hapse Girer Miyim?

Kredilerin bilinçsiz kullanımı, vatandaşlar için beraberinde birçok sorun getiriyor. Özellikle geri ödeme konusunda uygulanan yaptırımlar, kredi kullanan kişiler için en büyük sorundur. Kredilerde daha önceden varlığı bilinen hapis cezaları, yeni kanunlar kapsamında yer almıyor. Tüketici haklarında yer alan maddeye göre hiçbir vatandaş ödeyemediği kredi borcu yüzünden hapis yatamaz ibaresi yer alıyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borçlarında uygulanan belli başlı yaptırımlar vardır. İlk aşamada kredi notunu düşüren bankalar, sonrasında yasal takip başlatır. Yasal takip, halk arasında avukatlık olmak şeklinde bilinen durumdur. Bankaların kredi notunu düşürdüğü ya da yasal takibe aldığı kişiler, daha sonradan bankalardan kredi çekebilmek için epey uğraşacaktır. Zira bu kişiler banka tarafından kara listeye alınır ve tekrar kredi kullanabilmesi engellenir.

Kredi Borcuna Haciz Gelir mi?

Kredi borçlarında bankaların başvurduğu son yaptırım haciz yoludur. Krediyi çeken kişi belirli bir süre boyunca ödeme yapmadığı zaman, yasal takibe alınır. Yasal takip sürecinde bankanın gönderdiği ödeme çizelgesine uygun olarak davranmadığınız zaman, son çare olarak haciz yoluna başvurulur. Ancak bankalar haciz yoluna borcun ilk geciktiği anda başvuramıyor. Buradaki yasal süre 90 gündür. Bu süre içerisinde bankaya hiçbir ödeme yapılmadığı zaman yasal takip başlar ve sonrasında haciz uygulanabilir.

Kredi Borcumu Nasıl Öderim?

Biriken kredi borçlarını ödeyebilmek için uygulanacak en makul yollardan birisi, borç yapılandırması için bankaya başvurmak olacaktır. Bankalar, borcunu geri ödeme konusunda istekli olan vatandaşlar için belirli bir yapılandırma oluşturur. Buna göre ödemediğiniz borçlar da belirli vadelere bölünür ve ödeme kolaylığı sağlanmış olur. Ancak bankaların bu aşamada herkes için yapılandırma çıkarmadığını belirtmek gerekir. Buradaki esas nokta kredi notu ve kişilerin borç ödeme konusunda istekli olup olmadığıdır.

Benzer Haberler

One Thought to “Kredi Borcum Yüzünden Hapse Girer Miyim?”

  1. LOAN OFFICE

    Acil durum kredisine mi ihtiyacınız var? eğer evet ise, lütfen bu e-postayı arayın: finance_institute2015@outlook.com
    % 3 faiz oranıyla kredi veriyoruz, şimdi e-posta adresimize ulaşın

Bir Cevap Yazın