Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Kripto Para Nedir?

Birçok kişinin hala anlam verememesine rağmen kripto paralar çoktan bankaların, şirketlerin, hükümetlerin dikkatini çekmiş durumda. Gelecekte de önemli bir yere sahip olacağı tahmin edilen kripto paraların temelde ne ifade ettiğini bilmekte yarar var. Çünkü bu yoğun ilgi ilerde para anlayışımızı değiştirecek kadar önemli bir dönüm noktasına doğru yol aldığımızın kanıtı olabilir.

Kripto Para Nasıl Ortaya Çıktı?

Kripto Paralar hayatımıza ilk kez Bitcoin adıyla girdi. Adının Satoshi Nakamoto olduğu sanılan ancak henüz kim olduğu dahi net olmayan bir kişi veya topluluk tarafından 2009 yılında ortaya atılan bitcoin hala en önemli kripto para birimidir. Daha önce de denenen kripto para sistemi çalışmaları olmasına rağmen Satoshi Bitcoini kurana kadar daha önce hiç kullanılmadı.

Kripto Para Ne İşe Yarar?

Kripto parayı elimizde bulundurduğumuz fiziksel paradan ayıran özelliklerden en göze çarpanı dijital olması. Bu sebeple Kripto parayı internette artık neredeyse her alışverişimizde kullanabileceğimiz bir sistem var. Ama bankalar, Paypal, Western Union gibi aracılarla da zaten dijital bir şekilde para akışı sağlayabiliyorduk, kripto paranın bu sistemlerden ne farkı var diye düşünülebilir. Şöyle ki, her yıl dijital ortamda yaklaşık olarak 1 trilyon dolar para akışı sağlanırken, bu bahsettiğimiz aracı üçüncü kurumlar bu akıştan 100 milyar dolar gibi bir gelir elde ediyor. Bunu da her işlemden belirli oranlarda kesinti yaparak sağlıyor. Kripto para, örneğin bitcoin kullanarak ise bazen hiçbir ekstra ücret ödemeden bazen de sadece 2,5 cent gibi cüzi miktarlarda bir kesinti sağlanarak işlem gerekleştirmek mümkün. Yani bu sistem insanları üçüncü bir aracı kurum kullanmak zorunda bırakmadan para akışı sağlamalarını sağlıyor.

Kripto Para Güvenli Mi?

Kripto paranın güvenilirliğini tartmak için Lidyalılar’dan beri kullandığımız fiat para birimiyle kıyaslamakta fayda var. Fiat para birimlerinde değer verdiğimiz şey elimizdeki kağıt veya madeni bir para. Bunun değerli olmasının nedeni ise içinde bulunduğumuz devletin o kağıda/madene ‘bu bu kadar değerlidir.’ demesi ve toplumumuzun bunu kabul etmesinden başka bir şey değildir. Dolayısıyla, üçüncü bir kurum olarak devletin paranın değerine müdahale edebileceği, içinde bulunduğumuz global sistemin bizi getirdiği ekonomik şartlar veya politik durumlar yüzünden aslında fiat para birimininin  her zaman aynı kalmadığı hatta anlık değişimlere uğradığı bir gerçek. Ama kripto para sadece onu kullanan insanlara bağlıdır. Dünya üzerinde bulunabileceği rezerv miktarı matematik formülüyle belirlenmiştir. Ekonomik şartlardan, yasaklardan, savaşlardan etkilenmez. Bu da insanları, şirketleri, bankaları ve hatta devletleri kripto para kullanmaya iten en etkin neden.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın