Neden Yurt Dışı Borsalarına Yatırım Yapmalıyız?

Neden Yurt Dışı Borsalarına Yatırım Yapmalıyız?

Neden yurt dışı borsalarına yatırım yapmalıyız ?

Türk Lirasının son zamanlarda parasının kaybettiği değer hepimizin malumu. Türk Lirası son üç ayda yüzde kırk değer kaybetti. Enflasyon Tüik’in son açıklamasına göre yüzde 20. Yüz liralık yatırımınız olduğunu düşünürsek bunun dolar bazında yüzde 40 değer kaybediyor ayrıca yüzde yirmi enflasyondan dolayı değer kaybediyor. Türk borsalarında hisse yatırımı yaptığınızda eğer yüzde 20 prim yapsanız bile aldığınız değer ve enflasyonist baskı ve kur değerinin kaybı altında ekside olacaktır. Yüzde kırk primli satmanız durumunda ise yine birşey değişmeyecektir. O nedenle TL ‘nin diğer para birimlerine karşı değer kazancı görmediğimiz taktirde türk borsalarında kazanmak teknik olarak mümkün değil. Ne yapmamız gerektiğini soracak olursanız, cevap yurt dışı borsalarında yatırım yapmak oluyor.

Yurt dışı borsalarında yatırım yapmak mantıklı mı ?

Yurt dışı borsalarında yatırım yapmak iki defa kazandıran bir durum çünkü dolar ya da euro bazında hisse aldığınız için türk lirasının değer kaybından etkilenmiyorsunuz. Ayırca alacağınız hissenin yapacağı de primi kar hanenize yazıyor olacaksınız. Tabiki burada alacağınız şirketin kağıdının ne olduğu önemli. Dalgalanması yüksek bir hisseye yatırım yaptığınızda kaybınızda büyük olacaktır. Başlangıç durumunda hisse yatırımcılarına tavsiyemiz şu olur stabil ve yükselen bir grafik çizen hisselere UZUN vadeli yatırım yapmak sizin için artı olur. Bilmediğiniz bir hisseye yatırım yapmak büyük risk olacaktır. Aşağıda investing.com’dan aldığım Microsoft hissesinin bir yıllık period da yapacağımız primin yüzdesel grafiği bulunuyor. Geçtiğimiz senenin eylül ayından bulunduğumuz eylül ayına ait bir grafik:

yurt dışı borsalarında yatırım yapmak

Grafikte görüldüğü üzerine 1 yıllık period da dolar bazında alacağımız kazancı görebilirsiniz yaklaşık olarak yüzde elli beş. Bu Türk borsalarında tutacağınız paranın anlamsız olacağını gösteriyor. Alacağımız soruları duyar gibiyim. Yurt dışı borsalarına yatırım yapmak için doğru zaman mı ? Bu sizin doların karşısında türk lirası değer kaybının süreceği düşünceniz bağlı. Merkez bankası doların yükseliş hızını kesmek için faizleri %24  artırdı. Eğer bu durumun doların hızını düşüneceğine inanıyorsanız, yakın zamanda doların eski stabilizasyonuna, ekonominin iyiye gideceği konusunda umudunuz varsa sizin için türk borsalarına yatırımı önerebilirim. Mahfi Eğilmez krizin başında olduğumuzu ve Türk şirketlerinin değer kaybını sürdüreceğini söylediği bir durumda dolar eski stabilizasyonuna dönse bile size yurt dışı borsalarında yatırımı şiddetle tavsiye ediyorum.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın