Orta Vadeli Mali Plan Neden Yapılır?

vOrta Vadeli Mali Plan Neden Yapılır?

Orta Vadeli Mali Plan Neden Yapılır?

Başkanlık ve devamında Bakan Albayrak tarafından açıklanan orta vadeli plan gerekliliği şeklinde duyurulan kavramın ne olduğu ve neden yapıldığı şeklindeki sorular da aynı şekilde baş gösterdi. 2019-2021 dönemlerini kapsayacak şekilde Orta Vadeli Program öncelikleri olduğunu duyuran Albayrak, hem küresel hem de yerel düzlemde böyle bir planlamanın zamanlama olarak çok uygun olduğundan bahsetti.

Orta Vadeli Plan Nedir?

Daha önceleri Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan orta vadeli planlar; stratejik planlama ve genel ekonomik gidişat doğrultusunda hazırlanan küresel düzeyde hedefleri, verileri ve eldeki kaynakları gösteren mali planlardır. Bir anlamda bütçe hazırlanmasında bir adımlardan bir tanesi olarak sayılabilir. Artık Başkanlık sistemi neticesinde Bütçe ve Strateji Başkanlığı tarafından hazırlanması beklenen belgenin 2018 yılının verileri tamamlandıktan sonra sunulması bekleniyor.

Orta Vadeli Plan Nasıl Hazırlanır?

Geleceği planlamak ve bu plan ışığında adım atmak için orta vadeli planlamalar yapılır. 2019-2021 yıllarını kapsayacak şekilde hazırlanacağından dolayı 2018’in verilerine dayalı olarak 2019-2021 yıllarındaki temel büyüklükler tahmin edilecek ve kaba anlamda bir kaynaklar harcamalar ilişkisi ortaya çıkarılacaktır. Öncelikle ekonomiyi oluşturan temel taşların dahil edilmesi ile raporlama oluşturulur. Milli gelir ortaya konulduktan sonra ne kadar dış kaynağa ihtiyaç olduğu belirlenir. Yatırımlar, tüketimler arasındaki denge tahmin edilmeye çalışılır. Kamu ve özel sektör olarak ayrıma gidilir. İstihdam, enflasyon gibi rakamlar da aynı şekilde rapora eklenir.

Neden Hazırlanır?

Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamada vurgulanan nedenler ise neden orta vadeli planlama yapıldığını açıklamaya yetiyor. Ekonomiyi yönetenlerin mevcut durumu algılaması ve çözümlerde kullanılacak aktörler hakkında bilgi sahibi olunmasını kolaylaştırır. Bu sayede gereken ekonomik başarı için eldekiler, olması gerekenler ve olmaması gerekenler çizgisinde analitik anlamda bir düşünme şansı yaratılması da kolaylaşır. Belirlenen hedeflenen gerçekte ne kadar oranda gerçekleştirilebileceği, dünya ve Türkiye arasındaki boyutların ne kadar uygulanabilir olduğu hakkında da bir görüş oluşmasına olanak verecek olan bu orta vadeli planlar en başta enflasyon hedeflerinin yakalanması konusunda önem arz ederler. Bir anlamda hükümetin senelik planlaması için yapılır.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın