Türkiye E-Ticaret Sektörünün Neresinde?

Türkiye E-Ticaret Sektörünün Neresinde?

Türkiye E-Ticaret Sektörünün Neresinde?

Elektronik Ticaret sektörü Türkiye’de de dünyada olduğu gibi gün geçtikçe ticari faaliyetlerde daha çok önem arz ediyor. Daha çok insan alışverişini online yapmayı tercih ediyor.

Kullanıcılar Neden E-Ticarete Yöneldi?

İnsanların e-ticarete yönelmesinin birçok sebebi var. Bunlardan bir kısmı teknolojik gelişmeler başlığında toplanabilir. Örneğin internet erişiminin kolaylaşması sayesinde bundan 5-10 yıl öncesine göre artık Türkiye’de internet girmeyen ev azınlıkta ve azalmaya devam ediyor. Bununla birlikte teknolojik cihazların bu denli yaygınlaşması e-ticareti arttıran en önemli bir diğer neden. İnsanlar internetten alışveriş yapmak için evde olmak zorunda bile değil. Dışarda, otobüste, yürüyüşte, sporda, yemek yerken kısacası her anımızda yanımızda taşıdığımız akıllı cihazlar sayesinde istediğimiz an alışveriş yapmaya hazırız. Ayrıca bankacılık sektörünün dijital dünyaya kısa sürede uyum sağlaması, alışverişlerimizde kolaylıkla ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmemize yaradı. Benzer şekilde lojistik altyapısında gerçekleştirilen yenilikler de ürünlerin müşteriye daha kısa sürede ulaşmasını sağladığı için insanlar uzun süre kargo beklemek zorunda kalmıyor.

En az teknolojik gelişmeler kadar önemli bir diğer neden ise ürün çeşitliliğinin çok olması.  Her ne ararsak arayalım karşımıza aynı platformda bile binlerce seçenek çıkmakta. Özellikle ilçelerde veya henüz alışveriş merkezlerinin ve farklı markaların varolmadığı şehirlerde yaşayan insanlar için bu kadar seçenek olması çok önemli bir etken. Diğer yandan farklı markaların benzer ürünlerini çok az enerji kullanarak rahatlıkla karşılaştırabilir durumdayız. Üstelik mesai saatleri dışında kapalı olan mağazalardan alışveriş yapamama gibi bir durum da söz konusu değil çünkü 7/24 online alışveriş yapmak mümkün.

Türkiye’nin Ekonomisi E-Ticaret Talebine Nasıl Karşılık Veriyor?

Türkiye’de e-ticaret’in genel ticaret içindeki hacmine baktığımızda perakendeye göre oranının yalnızca %3,5 civarında olduğunu görürüz. Dünyada ise bu oran ortalama %7’dir. Ancak dünya geneline göre çok daha hızlı bir şekilde dijitalleştiğimizi görmekte yarar var. Çünkü e-ticaret yıllık büyüme ortalaması dünyada %18 iken Türkiye’de %35. Yani e-ticaretin hacmi yakında dünya ortalamasını yakalayacak gibi gözükmekte.

Ayrıca Türkiye’de e-ticaret sektörünün bu kadar hızlı büyürken perakende sektöründeki büyümenin %5’te kaldığını görmek gelecek yıllar için daha berrak bir ticari faaliyet resmi çizmeye yardımcı olacaktır. Geleceği öngörmek için kullanıcı davranışlarını da incelemekte yarar var. Örneğin, Türkiye’de hacmi dolayısıyla perakende sektörünün en iyi temsilcilerinden olan İstanbul’un en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir, bir ay içinde 3 milyon ziyaret almakta. Diğer yandan Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olan hepsiburada.com ise bir ayda tam 95 milyon kez ziyaret edilmektedir. Bütün bunlar Türkiye’deki tüketicinin e-ticaret sistemine adapte olabildiğini ve gelecekte e-ticaret hacminin perakendeciliğe göre daha çok artacağını işaret etmektedir.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın