Türkiye’de İşsizlik

TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK

Türkiye’de İşsizlik

Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK) ağustos ayının işsizlik oranlarını açıkladı. Bu verilere göre Türkiye’nin %11,1’i işsiz. Geçen senenin aynı ayına göre kıyaslandığında 266 bin kişi daha işsiz kalmış görünüyor. Böylece toplam işsiz sayısı 3 milyon 670 bin olarak hesaplandı.

TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK

Gençler Hiçbir Şey Yapmıyor

15-24 yaş arası gençlerdeki işsizlik oranı ise geçen seneye göre artarak %20,8 olarak belirlendi. Genç nüfus içinde yer alan erkeklerin işsizlik oranı %17, 9 iken kadınlarda bu oran %26,4 olarak hesaplandı. Genç nüfus arasında ne eğitim ne de istihdama dahil olanların orası ise 0,6 puan artarak %28,6 olarak gerçekleşti. Diğer bir deyişle 15-24 yaş arasındaki her 100 gençten 28’inden fazlası okula da gitmiyor, işe de gitmiyor.

İş Gücüne Dahil Olmayanlar Ne Yapıyor?

2018 yılının ağustos ayında 15 yaşının üstünde olan nüfus yaklaşık 61 milyon. Bunların 29 milyon 318 bini istihdam edilirken geri kalan yaklaşık 32 milyon yetişkinin üretime herhangi bir katkısı yok, yani çalışmıyor. Çünkü, 15 yaş üstü 30 milyon 695 bin kadının yaklaşık 20 milyonu iş gücünün bir parçası sayılmıyor. Benzer şekilde yaklaşık 8 milyon erkek iş gücüne dahil edilmiyor.

Daha da açığı, 15 yaş üstü çalışmayan 32 milyon kişiye, çalışan 29 milyon bakıyor. Peki  hal böyleyken işsiz sayısının 3 milyon 670 bin kişi olduğu sonucu ne kadar gerçekçi?

Birçok insan iş aramaktan yorulduğu için, iş bulamadığı için veya çalışma hayatı beklentilerini karşılayamadığı için ümidini kesip iş aramaktan vazgeçiyor. Dolayısıyla bu rakamlar dahi işsizliğin ülkemizde ciddi bir problem olduğunu gösterirken üretime katkısı olmayan ama potansiyeli yüksek olan çok daha büyük bir kalabalığa sahip olduğumuzu görmemiz gerekmekte. İşsizliği önleyici programlar yaparken sadece görünen işsizleri değil, iş gücüne dahil edilmeyen işsizleri de göz önünde bulundurarak politikalar yapılmalı. Ancak mevcut sisteme baktığımızda bunun pek geçerli olduğunu söyleyemeyiz. Öyle ki, yılın ilk 8 ayında 13 milyar 680 milyon liralık işsizlik fonunun %43’ü iş verene harcandı. %28’i de eğitim programlarına harcanan bütçenin yalnızca %27’si işsiz ödeneklerine gitti. Ancak sorunun üstesinden gelebilmek için problemle yüzleşip, kırılgan grubu doğru tespit etmeli, yapılacak sosyal yardımların hedefini buna göre seçmeliyiz.

Benzer Haberler

Bir Cevap Yazın